Заміські будинки сьогодні не поступаються за рівнем благоустрою квартирам у мегаполісах, а часом навіть набагато перевершують їх. До недавнього часу проживання в сільській місцевості було непопулярним через необхідність самостійно організовувати роботу систем життєзабезпечення.

Центральні інженерні мережі до таких будинків не доходили, і жителям все своє життя доводилося носити воду і утилізувати відходи. За останнє десятиліття технічний прогрес в системах водопостачання і водовідведення нарешті дійшов до індивідуального житлового сектора. Більш того, сучасний напрямок розвитку в цій галузі робить ухил саме на автономність джерел життєзабезпечення, залучуючи кращі технології і матеріали. Тож не дивно, що тепер багато приватників задаються питанням про те, як правильно виконати монтаж каналізації в приватному будинку.

Хочете дізнатися, скільки буде коштувати ваш проект? Залиште заявку та отримайте детальний розрахунок!

Монтаж каналізації в приватному будинку

Основні положення

Сучасне водовідведення в приватному будинку – це сукупність спеціального інженерного обладнання, трубопроводів, вигрібних ям, септиків. Якщо каналізація розрахована правильно, а монтаж виконаний з урахуванням всіх державних норм і правил, то вона стане запорукою комфорту і затишку. І навпаки, ігнорування стандартів призведе до помилок, які будуть мати сумні наслідки – непрацездатність системи і необхідність в проведенні частих чисток труб і колодязів.

Схема організації каналізації в приватному будинку не є складною для виконання. Стоки, які утворюються в процесі життєдіяльності, стікаються в загальний колектор і виводяться в септик або вигрібну яму. Потім стічна вода проходить кілька циклів очищення і відводиться в ґрунт, або витрачається для сільськогосподарських цілей.

Від кожної точки водозабору: змішувача, унітазу, ванної, душу прокладають каналізаційні труби, з’єднані загальним стояком, з якого стоки відводяться в септик, призначений для очищення.

Система водовідведення призначена для збору і утилізації відходів життєдіяльності людини. Трубопроводи, в свою чергу, діляться на внутрішні і зовнішні.

Внутрішня каналізація – система труб і сантехнічних приладів, обмежених зовнішнім контуром приватного будинку, до першого вихідного колодязя, яка забезпечує відведення стоків від точок водоспоживання.

Зовнішня каналізація в приватному будинку – частина загальної будинкової системи, яка розташовується зовні будинку і відповідає за транспортування стічних вод в систему очищення: локальні очисні споруди, септики, дренажні колодязі, насоси і фільтри.

Система виконується з таких матеріалів:

 1. Внутрішня розводка з ПВХ-труб для обв’язки сантехнічних пристроїв.
 2. Зовнішня мережа – аналогічні труби більшого діаметру, фільтруючі системи і септик, розташовані на присадибній ділянці.

За способом руху зовнішні каналізаційні мережі, що підрозділяються на самостічні, в яких рідина рухається природним чином, завдяки ухилам труб, і напірні, що працюють з насосом. Після очищення стоки, що скидаються, повинні відповідати державним нормам за хімічними та бактеріологічними показниками стічної води.

Схема пристрою каналізації в приватному будинку
Схема прокладки каналізації в приватному будинку

Принцип роботи локальної системи каналізації

Найпростіша схема автономного водовідведення має один внутрішній стояк, відводи по точках водоспоживання, зовнішню каналізаційну трубу і резервуар. Для однорівневого будинку, кухню і санвузол розташовують поруч максимально близько до точки виведення стоків в зовнішню каналізаційну мережу. У багаторівневому будинку туалети, якщо вони встановлені на кожному поверсі, повинні розміщуватися один над одним.

Розводка внутрішньої системи водовідведення проектується таким чином, щоб мати мінімальну кількість з’єднань, відводів і глухих кутів. Для багаторівневих будинків з великою кількістю сантехнічного обладнання, басейном і джакузі застосовують більш складну систему очищення стоків, можливо, знадобиться монтаж декількох септиків, загальних стояків і насосів.

Стічні води з приватного будинку направляються в зовнішню каналізаційну систему, яка складається з однієї або декількох камер. Камери можуть бути виготовлені з бетону, склопластику або пластику. Сучасні системи очистки стічних вод застосовують ряд етапів очищення:

 • Сепарація твердих відходів зі стічних вод. Тверді частки осідають на дні камери, а легкі відходи, такі як жири, спливають наверх.
 • Стічні води проходять через фільтр в аераційну камеру, де повітря під тиском створює турбулентність і аерує стоки.
 • Камера може містити біореактор для додаткової бактеріальної обробки.
 • Стічні води проходять через другий, більш тонкий, фільтр в освітлювальну камеру. Дрібні частки осідають і перекачуються назад в першу камеру.
 • Скидання очищених стічних вод по трубах в зону обробки вбирання або в резервуар, де, в залежності від рівня очищення системи, він може використовуватися на сільськогосподарські потреби, роботи унітазів, змивання туалетів та інших застосувань.

Виготовлення проектно-кошторисної документації

Монтаж будь-якої складної інженерної системи починається з її розробки та виконання проекту. Оскільки навіть незначна помилка у виборі чи розміщенні обладнання може привести до непрацездатності системи водовідведення або створити аварійну ситуацію із загрозою нормальному життєзабезпеченню мешканців будинку, тому проектні роботи з прокладання каналізації в приватному будинку виконуються згідно з вимогами державних норм і стандартів:

 • ДСТУ / Н Б В-2-5-40 / 2009 – для проектування і монтажу пластикових систем каналізації.
 • ДБН / В-2-5-64 / 2012 – для проектування внутрішніх систем каналізації.
 • СНіП 2-04-01 / -85 – вимоги щодо облаштування внутрішньо будинкових систем каналізації.
 • СНіП 3-05-04 / -85 – стандарти для зовнішніх мереж каналізації.
 • Відомчі правила ВСН 003/88 в частині будівництва та проектування пластикових труб.

Проект повинен бути оформлений такими розділами:

 1. Титульний лист.
 2. Пояснювальна записка до технічного завдання на проектування.
 3. Вихідні дані по об’єкту: погодинна, добова, місячна витрата загального водоспоживання, тип водопровідного обладнання, системи холодної / гарячої води і опалення.
 4. Набір робочих креслень, який включає в себе аксонометричні схеми систем гарячого, холодного водопостачання та каналізації.
 5. Схеми підключення колекторів, ескізи і креслення основних типів нестандартних споруд.
 6. Креслення розстановки сантехнічних пристроїв і розташування підводів каналізації.
 7. Специфікація матеріалів і обладнання для каналізації.

Проектно-кошторисна документація.

 • Розрахунок септика за обсягом водокористування.
 • Трасування каналізаційних трубопроводів і точки розташування колодязів ревізії.
 • Профіль мережі з урахуванням висотних характеристик грунту.
 • Схема розташування септика на ділянці та обв’язка системи із зовнішньою каналізацією.

Матеріали і комплектуючі

Прокладку каналізації, котра працює на принципі гравітації, виконують діаметрами: 150.0 мм, 110.0 мм, 32.0 мм. Каналізація з примусовою циркуляцією, що працює під тиском, виконується трубами 50 мм. Труби для будинкової каналізації виконуються з наступних матеріалів:

 • Ковкий чавун. З’єднання для труб з ковкого чавуну повинні бути натискного або механічного типу.
 • Полівінілхлорид (ПВХ) З’єднання для труб з ПВХ повинні бути з гумовим ущільненням.
 • Труби і з’єднання повинні бути встановлені відповідно до інструкцій, наданих виробником і відповідно до проекту.

Функціональні елементи внутрішньої каналізації:

 • Стояки, промивка унітазу – 110.0 мм;
 • Горизонтальні ділянки від сантехнічних приладів до стояка – 50.0 мм;
 • Сифони – з гофрованих трубок для водяних замків після кожної точки водозабору;
 • З’єднувальні фітінги по діаметру труби;
 • Каналізаційні насоси в схемах з примусовим рухом середовища відповідно до годинникової продуктивності водоспоживання;
 • Вакуумні клапани, для організації вентиляції збірних ємностей і приймачів.

До зовнішньої каналізації, крім труб також входять інші елементи: обладнання системи очищення стоків, колодязі, перфоровані труби для скидання очищеної води в грунті.

Типові розміри каналізаційних труб для установки на різних вузлах:

 • Мийка та біде – 30-40 мм;
 • Ванна, душ – 40 мм;
 • Відводи від загального стояка – від 60 – 80 мм;
 • Стояк і вихід від унітазу – 100 мм;
 • Підключення до інших сантехнічних приладів – 50 мм;
 • Труба до септика – понад 100 мм.
Матеріали і комплектуючі для установки каналізації
Матеріали і комплектуючі для установки каналізації

Правильний монтаж каналізаційної мережі

Є два основних правила успішного облаштування системи каналізації для приватного будинку. Перше правило – встановлювати всю лінію під нахилом. Якщо хоча б одна ділянка труби має зворотний нахил, будуть створюватися засмічення. Друге правило забезпечити роботу системи в холодний період року без промерзання труб. Якщо ці правила виконувати при будівництві, система водовідведення буде працювати без перебоїв протягом десятиліть.

Мінімальні нахили для стічних труб:

 • Д вище 150 мм – 0.8-1.0 см / м;
 • Д від 85 до 110 мм – 2.0 см / м;
 • Д від 40 до 50мм – 3.0 см / м.

При будівництві каналізації обов’язково потрібно враховувати глибину промерзання грунту, яка залежить від кліматичного району об’єкта. Вона вказується в проекті, а при його відсутності можна такі дані взяти зі СНіП. Зовнішні каналізаційні мережі повинні розташовуватися нижче цього показника.

У північних районах, таких як Київська та Чернігівська області, взимку грунт промерзає до 2 метрів. У таких умовах, власник приватного житлового будівництва побудувати каналізацію не зможе, тому ,для уникнення промерзання,  рекомендується виконувати ізоляцію труб.

Корисні поради

Облаштування каналізаційної системи в приватному будинку не складний процес, особливо якщо у власника будинку є узгоджений проект, проте, новачкам краще прислухатися до порад досвідчених користувачів, а ще краще порадитися з сусідами, які вже мають таку систему. Наприклад, потрібно уточнити у них глибину промерзання. Для центральних кліматичних районів вона дорівнює приблизно одному метру.

Поради з будівництва каналізації в приватному житловому будівництві:

 • Унітаз розташовують, як можна ближче до стояка, не далі 1 м. На цьому з’єднанні заборонено встановлювати будь-які підключення.
 • Точки врізок для інших стоків в будинку підключають вище місця приєднання унітазу.
 • При монтажі труб намагаються не створювати зайвих поворотів, тут діє принцип – чим простіше, тим краще.
 • Якщо поворотів не вдається уникнути, то виконують їх плавними, з кутом до 30 градусів.
 • Попередньо потрібно вибрати точки для майбутнього прочищення труб, для цього в таких місцях встановлюють заглушки.
 • Збірну каналізаційну ємність розташовують не ближче 5 м до будівлі.

Таким чином, цілком очевидно, що монтаж автономної системи водовідведення в приватному будинку не найскладніший інженерний процес. Для новачків рекомендується, перед початком будівництва вивчити державні норми і правила, а краще замовити проект і монтаж  у спеціалізованій організації. В цьому випадку можна гарантувати, що система буде працездатною і безпечною не один десяток років.

Замовити монтаж каналізації

Звернувшись до нас ви на 100% можете бути впевнені в успішній реалізації проекту, чіткому і якісному виконанні поставлених завдань.