Зростання використання електричного опалення останнім часом стало досить значущим. Воно викликане досягненнями в управлінні теплоенергетичних процесів в побутовому секторі, включенням електрокотлів в систему “Розумний будинок”, а також використанням їх в системах нетрадиційних джерел теплопостачання – гео і вітроенергетики. Сьогодні електрокотел – це сучасне, екологічно чисте джерело теплової енергії, що не має шкідливих викидів з димовими газами в навколишнє середовище. Найголовнішим фактором, на користь вибору такої системи опалення є хороша комплектація і компактність котла. Проте, погодитися з існуючою думкою, що монтаж електричного котла можна виконати самостійно, не можна. Насправді монтаж такого пристрою – не така проста справа, недотримання строгих державних норм і правил при обслуговуванні електрообладнання може привести до аварійних ситуацій і наразити на небезпеку користувачів послуг. Тому рекомендується доручати монтаж електрокотла в приватному будинку спеціалізованій організації «ТЕПЛОТОРІЯ».

Хочете дізнатися, скільки буде коштувати ваш проект? Залиште заявку та отримайте детальний розрахунок!

Передумови застосування електрокотлів

Даний вид опалення часом є єдиною можливістю організації опалення і ГВП, наприклад, для районів індивідуальної забудови, у яких поки немає і не передбачається найближчим часом підведення магістрального газопроводу. Додатковим позитивним аргументом на користь електрообігріву може стати установка двотарифного лічильника електроенергії абонента. В цьому випадку нагрів мережевої води можна виконувати в нічний час доби, коли вартість електроенергії буде мінімальною. Ще більш ефективно така схема нагріву буде працювати в разі приєднання до неї бака-акумулятора або бойлера непрямого нагріву з великим запасом гріючої води. Вода в такому пристрої буде зберігатися довго і може циркулювати по системі опалення в період високої вартості тарифу, коли електрокотел буде знаходитися в резерві.

Електрокотел виробляє тепло, використовуючи електроенергію. Залежно від конструкції нагрівального елементу, пристрої групуються:

  • електродні котли;
  • індукційні котли;
  • з нагрівальним ТЕНом.

Незалежно від типу нагрівального елемента, установка електрокотла обов’язково виконується з термостатом, за допомогою якого коригують тепловий режим в приміщенні. Електронні регулятори температури добре інтегровані з сучасними ІТ-технологіями і можуть управлятися онлайн, наприклад, зі смартфона.

В електродному котлі електроди підключаються до джерела змінного струму в діапазоні напруг 1-35 кВт. Вони можуть працювати як в однофазних, так і в трифазних мережах. Якщо використовується постійна напруга, відбувається електроліз води, з розкладанням її на елементи H2 на катоді і O2 на аноді. Електродний котел працює з ККД на 99,9%, при цьому практично вся енергія витрачається на нагрів опалювальної води.

В індукційних котлах використовується котушка, яка є генератором, оскільки її провідник розташований в змінному магнітному полі, що створює реактивну потужність. Робота такого агрегату заснована на принципі електромагнітної індукції, а ефективність теплообміну забезпечується за рахунок розвиненої поверхні нагрівання котла.

ТЕНові агрегати залишаються популярними завдяки своїй простій конструкції і порівняно невисокій вартості. При правильному використанні вони дуже рідко виходять з ладу. Недоліком їх є підвищені вимоги до якості води, що нагрівається. При високому вмісті в ній солей жорсткості, на стінах ТЕНів утворюється накип з низьким коефіцієнтом теплопровідності, в результаті чого тепло від елементів не відводиться, метал перегрівається і елементи виходять з ладу.

Принцип дії ТЕНових електричних котлів

Робота таких пристроїв базується на перетворенні електрики в теплову енергію за допомогою трубчастих термоелектричних нагрівачів ТЕНів, вбудованих в металеву ємність котла.

Нагрівальні ТЕНи виконуються у вигляді трубок або пластин, в середину яких влаштовується електричний нагрівальний елемент. Для того щоб регулювати ступінь нагрівання, їх вмикають поперемінно.

Теплоносій надходить в ємність котла, де гріється під впливом струму, далі за допомогою циркуляційного насоса вода переходить в контур опалення з радіаторами. При досягненні заданої температури повітря всередині приміщення, рідина по обвідній лінії направляється триходовим краном в бак акумулятор, де нагрівається до граничної температури в котлі, при досягненні якої агрегат автоматично відключається від мережі. Залежно від теплової потужності котли даної конструкції можуть бути настінними з потужністю 10 кВт здатні опалити площу до 100м2 і підлогові з тепловою потужністю до 200кВт, для нагріву площі до 2000 м2.

Двоконтурні котли, більш потужні, тому випускаються підлогового типу і здатні нагрівати воду не тільки для системи опалення, але і гарячого водопостачання.

На зовнішній робочій стороні корпусу розташований терморегулятор і панель з індикацією роботи котла. Датчик температур стежить за температурним режимом, що дозволяє економити близько 30% електрики.

Інноваційні пристрої комплектуються системою захисту і автоматикою регулювання. Граничні параметри теплоносія по тиску і температурі контролюються первинними датчиками, які в разі перевищення граничних показників, подають керуючий сигнал на відключення напруги на агрегат. Існує також захист пристрою при порушенні режимів електрообладнання. Монтаж такого устаткування виконується тільки спеціалізованою організацією що має необхідні допуски по групі обслуговування електроустаткування.

Правила виконання монтажних робіт

Підключення електрокотла до системи опалення при видимій простоті вимагає спеціалізованих знань і досвіду. Для того, щоб агрегат міг підтримувати заданий температурний режим в кімнаті і був безпечним для проживаючих, він зобов’язаний бути змонтований з виконанням усіх державних правил і вимог. Внаслідок цього краще подібну роботу доручити спеціалізованій організації «ТЕПЛОТОРІЯ». Фахівці якісно зроблять установку котла за доступними цінами і з гарантійним обслуговуванням встановленого обладнання.

Вимоги щодо встановлення електрокотла:

  • Попередньо переконуються, що напруга на пристрій не подається.
  • Монтажно-налагоджувальні роботи на котлі виконуються відповідно до попередньо виготовленого проекту і схеми підключення електрокотла, зазначеної в технічній документації заводу – виробника обладнання.
  • При підключенні пристрою до опалювального контуру враховують, що переріз труб має відповідати паспортним даним циркуляційного насоса.
  • При виборі перерізу дроту для приєднання до електромережі, враховують продуктивність апаратів.
  • Для малопотужних пристроїв допускається підключення до домашньої мережі, для більш потужних – необхідна трифазна мережа.
  • Заборонено розміщувати агрегат поблизу з водяною мережею або іншим джерелом підвищеної вологи.
  • Рекомендується місце розміщення апарату вибирати в ізольованому приміщенні, обладнаного електросиловими пристроями без доступу сторонніх.
  • ТЕНові модифікації котлів промислового виробництва не дозволено монтувати на кухні.

Електроопалювальний апарат розміщують таким способом, щоб над ним і по бічних сторонах був незайнятий простір. Це дозволить виконувати обслуговування та ремонт.

Мінімальні відступи:

  • До стелі – більше 0.80 м;
  • до нульової позначки від настінної модифікації – від 0.50 м;
  • від стінок котла до кімнатних стін – 50 мм;
  • до труб опалення та водопроводу – від 0.5 м;
  • перед фронтом котла – від 0.7 м.

Котел повинен бути розміщений точно в горизонтальному положенні, в зв’язку з чим розмітку виконують за рівнем. Усе електрообладнання в приміщенні котельні неодмінно приєднується до заземлювального контуру.

Силові кабелі заборонено протягувати під трубами систем опалення, водопроводу або каналізації. Коли неможливо уникнути місць перетину, встановлюють спеціалізовані водонепроникні металеві або пластикові захисні кожухи.

Підключення до контуру опалення і ГВП

Електрокотел має бути приєднаний до системи опалення за проектною схемою. Для двоконтурних котлів передбачається можливість підключення, як контуру опалення, так і до водопровідної мережі.

Порядок обв’язки електрокотла з ТЕНами і з примусовою циркуляцією:

  • Підключають до вхідних патрубків котла пряму і зворотну лінію трубопроводів кульовими кранами з американками, для простоти збірки або в разі подальшого демонтажу.
  • Розміщують грязьовик на обратці перед котлом. Для очищення перед ним врізають кульовий кран і розширювальний бачок з мембраною, в разі якщо котел не має інтегрованого аналогічного пристрою або заводський бачок має малий обсяг для існуючої системи теплопостачання.
  • Якщо за заводською схемою опалення електрокотлом не вказано розміщення патрубка для дренажу мережевої води, його виконують на зворотному трубопроводі слідом за кульовим краном.
  • Електрокотел до системи опалення приєднують сталевими або мідними трубами. Можливо, застосовувати для цих цілей металопластикові труби, що володіють низьким температурним розширенням.
  • Далі по схемі потрібно виконати обв’язку котла з первинними датчиками групи безпеки по тиску і температурі середовища, з циркуляційним насосом.
  • Встановлюють за схемою манометри, запобіжно-захисний клапан і автоматичний повітроспускник.
  • Поставивши на місце обшивку котла і підключивши живлення, тестують роботу обладнання.
  • Систему опалення заповнюють мережевою водою і випробовують її робочими параметрами.
  • Потрібний для опресовування тиск води підтримують циркуляційним насосом.

Підключення до електромережі

Важливою умовою безпечної експлуатації електрокотла є надійна система заземлення котла і його допоміжних пристроїв. Вона повинна виконуватися в суворій відповідності з діючими державними нормами щодо безпечної експлуатації та по проекту. Виконання всього комплексу робіт з цього розділу можуть виконувати фахівці компанії «ТЕПЛОТОРІЯ», які мають групи допуску робіт з електробезпеки відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.21-98, (ПБЕЕС).

Для виконання заземлюючого контуру в грунт опускають сталеву арматуру, зі звареними перемичками з аналогічного металу.

Кабель від контуру ведуть до індивідуального автомату для живлення електрокотла.

Для того, щоб гарантувати безпеку експлуатації агрегату і захистити мешканців від ризику удару електричним струмом в разі несправності, потрібно встановити автоматичний захист на електролінії з оптимальним номіналом і УЗО.

Кабелі рекомендовано заховати в кабельні канали. Перевіряють точність приєднання фази, нуля і заземлення. Проміж контактами повинен зберігатися просвіт не менш 0.03 см.

Мінімальний переріз провідникової продукції вказується заводом-виготовлювачем в практичному керівництві з експлуатації. При недоступності такої інформації, необхідно застосувати дані такої таблиці:

Розміри перерізу кабельної продукції для електрокотла

Потужність, кВт Переріз для однофазної мережі, мм2 Переріз для трьохфазної мережі, мм2
1 4 4.0
2 6 6.0
3 10 10.0
4 12 16.0 2.5
5 16 4.0
6 22 6.0
7 30 16.0
8 45 25.0
9 60 35.0

Обв’язка електрокотла повинна бути виконана в точності з рекомендаціями заводу-виготовлювача, якщо її зробити неправильно, то ефективність роботи обладнання буде під питанням, крім того це може стати причиною електротравми, в зв’язку з чим не можна доручати дилетантам монтаж електрокотла. Звернувшись в компанію «ТЕПЛОТОРІЯ», можна уникнути будь-яких проблем з роботою котельного обладнання та убезпечити себе і членів своєї сім’ї від аварійних ситуацій.

Замовити установку електрокотла

Звернувшись до нас ви на 100% можете бути впевнені в успішній реалізації проекту, чіткому і якісному виконанні поставлених завдань.